DRIVER T613TB

Na počátku 90-tých let jsem vlastnil vůz TATRA T613. Byl to úžasný, dvoutunový, vzduchem chlazený osmiválec s benzínovým motorem o obsahu 3500 ccm. Také proto že můj otec, který už nežije, zasvětil velkou část života vývoji tohoto osobního vozu Tatra a podílel se i na konstrukci T613, dovolil jsem si z úcty k zaniklé značce použít označení pro již nevyráběné osobní vozy T613 i pro svůj nejnovější drive/distortion efekt. Firmě Tatra vzdávám hold i zobrazením malého firemního znaku ve spodní části efektu…:-)

DRIVER T613 TRUE BYPASS je kytarový efekt pro větší a agresivnější zkreslení než dokáže produkovat klasický overdrive. Je vhodný pro sólovou hru s delším sustain nebo „agresivnější“ doprovody a podobně. S klasickými overdrive efekty se dobře doplňuje, jako jejich pokračování směrem k většímu zkreslení. DRIVER T613TB má jen lehce modifikované středové pásmo, bez výraznější ztráty tloušťky tónu a čitelnosti v rámci celé kapely. Nejde tedy o typický distortion s „vykradenými středy“, ale o melodicky znějící drive/dist efekt.

Ovládání efektu je následující:

Vlevo je potenciometr LEVEL, kterým se nastavuje celková výstupní úroveň/hlasitost efektu. Dále ovladač TONE, který proti směru hodinových ručiček přidává výšky/agresivitu a po směru hodinových ručiček zvuk odlaďuje do hladší, temnější polohy – reverzní funkce! Optimální nastavení mezi 10 – 14 hodin podle typu aparátu a kytary. Třetí potenciometr MODE nastavuje „odladěné“ zesílení (gain) ve středovém frekvenčním pásmu. Vlevo zvyšuje gain v nižších středech, uprostřed je neutrální a vpravo zvyšuje gain ve vyšších středech. Zvuk se tak dá částečně přizpůsobit různým typům snímačů. Ovladačem DRIVE, který je umístěn zcela vpravo se ovládá míra zkreslení zvuku.

Páčkový přepínač v horní části efektu ve verzi 2015 plní funkci přepínání dvou typů zkreslení:

 

 1. „OPEN“ = limiter Si + LED diody
 2. „LIMIT“ = limiter MosFet(y) + Germaniové diody

 

Hlavní zesilovací prvek Driveru T613 TB tvoří NOS operační zesilovač LM308H v kovovém, kulatém provedení (Metal Can). Výstupní buffer je osazen J-Fet tranzistorem Fairchild. Efekt je 100% analogový bez jakéhokoliv digitálního obvodu. Přepínání EFF ON/OFF je zapojeno v režimu TRUE BYPASS pomocí 3PDT true bypass footswitch se zlacenými kontakty a dlouhodobou životností, což má blahodárný vliv jak na průchozí (neefektovaný) signál, tak na přirozený zvuk vlastního zkreslení. DRIVER T613 TB je na základě pečlivého vývoje a výběru osazen kondenzátory Panasonic ECQB nebo Nichicon YX japonskými film/foliovými kondenzátory, které jsou považovány celosvětově za vůbec nejlepší pro kytarové efekty a také dalšími kondenzátory pro audio použití. Konektory jsou po bohatých zkušenostech s různými výrobci vybrány osvědčené typy od výrobců NEUTRIK-REAN a LUMBERG.

 

*Velmi důležitou zásadou pro zachování výborného zvukového výsledku, který vám nabízejí true bypass efekty, jsou kvalitní signálové kabely. Neměly by být zbytečně dlouhé! Měly by mít co nejmenší vlastní kapacitu, aby nedocházelo k nežádoucímu útlumu výšek. Ne každý drahý kabel je nutně i kvalitní! Komplexně vlastnosti kabelů ovlivňuje i výběr typů konektorů Jack – nezapomeňte, že mimo jiné vlastnosti se také jejich vnitřní kapacita může podílet mnohdy nemalou měrou na celkové kapacitě kabelu nebo propojovací spojky mezi efekty!

 

DRIVER-T613-for-web-011

DRIVER-T613-for-web-021

DRIVER-T613-for-web-031

DSC_1066

Příklady nastavení:

Limitace typu Si dioda + LED dioda

clipboard01

Limitace typu 2x Germaniová dioda + Mosfet

clipboard02

 

Technické parametry:

 • Vstupní odpor: 500 kOhm
 • Napájení: 10V (9V) DC – adapter nebo baterie.
 • Proudový odběr: do 10 mA
 • Rozměry: (š x d x v) – šířka 97mm, délka 122 mm a výška 44 / 60 mm (bez knoflíků / s knoflíky).
 • Váha: 440g

Důležitá upozornění a zásady:

 • Pro provoz z baterie je možno použít jak obyčejnou zinko-uhlíkovou, tak alkalickou baterii. Oba typy lehce ovlivňují rozdíly ve výsledné pevnosti a barevnosti tónu.
 • Další možností je používat napáječ. Lze použít běžný adaptér jako Ibanez™ či Boss™. Platí, že různé napáječe mohou díky svým vlastnostem tvořit drobné nuance ve výsledném zvuku efektu.
 • Přestože je zařízení chráněno vnitřní diodou proti přepólování adaptéru, doporučuji v rámci preventivního vyloučení poškození jak přístroje, tak adaptéru, zkontrolovat polaritu na „cigaretovém“ konektoru síťového adaptéru.Na opláštění – vnějším by měl být + pól zdroje (+ 9 až +10V). Ve vnitřní dutince by měl být – pól zdroje (center negative).
 • Další důležitou zásadou je: při napájení z baterie nenechávat zastrčený jack kytarového kabelu do konektoru Input (vstup efektu) zbytečně, pokud se delší dobu nehraje. Zasunutím tohoto Jacku se automaticky připojuje baterie k obvodu, který z ní pak odebírá proud a vybíjí ji, a to i když efekt není zrovna aktivován nožním spínačem a LEDka právě nesvítí!
 • Přístup k baterii je po povolení čtyř křížových šroubků na spodním okraji předního a zadního čela krabičky. Baterii je nutno čas od času zkontrolovat, aby „nevytekla“ do zařízení.
 • K čištění efektu používejte jen vlhký hadřík a slabý roztok saponátu. Popisy jsou vodostálé. V žádném případě nepoužívejte ředidlo, jinou agresivní látku nebo čističe obsahující brusné částice!
 • Záruka na bezporuchový provoz při dodržení výše uvedených zásad je minimálně 24 měsíců.

Manuál ke stažení : manual-driver-t613-tb-2016

Facebook