Instrumentální, kytarové kabely

MOGAMI GOLD typ 2524

Od ledna 2013 jsem začal vyrábět kabely i propojky také z kabeláže MOGAMI 2524. Mogami 2524 se celosvětově prodává, jako kytarový kabel s názvem MOGAMI GOLD,  – viz odkazy na webu…

Zde přikládám pár snímků kabelu Mogami Gold a to i v přímém porovnání s Planet Waves Cable Station:

 

    

*Horní kabel s pocínovanými (stříbrná barva) vodiči je Planet Waves Cable Station. Spodní s měděnými (červenými) vodiči je Mogami Gold 2524.

Rozdíly mezi MOGAMI GOLD typ 2524 a Planet Waves Cable Station – slovní výklad:

Předně chci deklarovat, že oba typy kabelů patří kvalitativně do stejné „váhové kategorie“. Proto je nabízím za stejnou cenu, přestože v nákupních cenách je nevýznamný rozdíl.

Mogami 2524 je elastický, hodně měkký a má nepatrně menší průměr, než PW CS.  PW CS je poněkud tužší na ohyb a nepatrně silnější v celkovém průměru.

Mogami má větší „masu“ kvalitní mědi, a to hlavně ve středním, živém vodiči. Mogami má dvouvrstvé stínění – měděné drátěné opletení a pod ním „bužírka“ z černého, vodivého polymeru. Pak následuje standardní průhledné dielektrikum (izolace), slabší tloušťky, které odděluje a izoluje střední vodič. Tedy dvouvrstvé stínění. PW CS má trojvrstvé stínění. Pod měděnou, pocínovanou síťkou je metalizovaná, vodivá, plastová folie a pod ní je pak rovněž kontinuálně tažený, černý vodivý polymer, vypadající jako bužírka.  Pak je bílé pěnové dielektrikum, o poznání masivnější než u Mogami.

Elektricky má Mogami Gold lepší vodivost (menší odpor) z důvodu větší masy mědi ve vodičích. Díky slabšímu dielektriku má ale Mogami zase vyšší kapacitu než PW CS. Masa mědi dodává Mogami gold plný zvuk. Mogami 2524 má hutné basy a citelně melodické středy s příjemným poměrem výšek. PW CS má naopak jiskrnější výšky, méně výrazné, spíše neutrální středy a příjemný poměr basů.

Pokud chce někdo posílit melodičnost a hutnost, doporučuji Mogami 2524 Gold. Pokud někdo chce posílit nejvyšší harmonické při hodně zkresleném zvuku, doporučuji PW CS. Na propojky je to v podstatě jedno, z kterého kabelu jsou. Tam se při malých délkách neprojeví ani kapacita ani vodivost natolik důrazně, aby to oba typy kabelů navzájem v této aplikaci nějak výrazněji odlišovalo.

Planet Waves Cable Station

Planet Waves Cable Station umožňuje kytaristovi nechat si udělat z metráže vyrobit vysoce kvalitní kabel podle vlastních požadavků. Systém je původně doplněn nepájitelnými originálními PW jacky, které se pouze nasadí na ustřižený kabel a zafixují bočním šroubkem bez pájení.

Kromě této možnosti se výborně osvědčila i klasická metoda pájením. Spojením Cable Station kabelu s konektory Neutrick lze vytvořit kabel špičkové mechanické i elektrické kvality a životnosti.

Kvalita tohoto kabelu předčí všechny dosavadní „hotové“ kabely Planet Waves.

Jádro vodiče s průměrem 0,6 mm je vyrobené z neoxidující mědi, nabízí nízkou impedanci a vysokou pružnost. Měrná kapacita na 1m délky je cca 50 pF, což je o 30% – 50% méně než mívají drahé kabely renomovaných značek.

Tato nízká kapacita PW Cable Station má blahodárný vliv na minimální útlum výšek a zvuk je subjektivně velmi transparentní, frekvenčně neovlivněný.

Kabely používá v praxi už několikátým rokem mnoho českých kytaristů – zatím bez jakýchkoliv zásadních reklamací na brumy, přetržení, chrastění vlivem přelámaného stínění apod.

Houževnatý vnější izolační obal, a tři nezávislé vrstvy stínění (drátěná síťka,
pokovená folie a vodivá pryž) minimalizují průnik brumů a vznik mechanických
šumů zapřičiněných mechanickým stárnutím / přelámáním vodičů.

Citace z firemních materiálů (leden 2005):

„Cable Station went through extremely successful beta testing at music retail outfits across the United States for several months, garnering praise from dealers and consumers alike. Cable Station was also road-tested by several
artists and techs.

Mark Snyder, tech for Dream Theater guitarist John Petrucci, used the Cable Station system throughout Petrucci’s current live rig“.

Je možno si objednat jakoukoliv délku nástrojového kabelu, či kabelových
propojek mezi efekty.

Na instrumentální kabel doporučuji konektory NEUTRICK (buď rovné nebo úhlové + kombinace obou).

Propojky je možno vyrobit s nějakými levnějšími a mechanicky menšími typy konektorů jack, např. Taiwan kopie Switchcraft – ploché celokovové, viz popis a vyobrazení níže.

Galerie

Pájené efektové propojky z kopií jacků Switchcraft a metráže kabeluCable Station PW:

*Mají extrémně malou vlastní kapacitu, cca 4pF – vynikající, nízká hodnota. Dále mají izolační vložku mezi živým a zemí z pertinaxu, což umožňuje bezpečnější pájení. Na trhu se vyskytuje několik druhů podobných kopií, ale ty nemají vnitřní izolaci z pertinaxu, nýbrž z plastu. Při pájení, a to i velmi šetrném, se plast mechanicky zbortí a celý konektor se začne protáčet a uvolní se, čímž je nespolehlivý a bezcenný.

Tyto konkrétní typy, které používám, těmito nectnostmi NETRPÍ! Považuji jejich poměr cena/kvalita, pro použití na propojky mezi efekty, za výborný. K tomu přispívá i jejich tvar, který je např. v pedalboardech velmi nenáročný na okolní prostor a efekty lze dát blízko od sebe, čímž nezaberou zbytečný prostor na ploše.

Napsat komentář

Facebook