Nové přepínače v modifikaci wah pedálu na True Bypass

Stále častěji se při modifikacích Wah pedálů na True Bypass setkávám s problematickým nastavením korektního mechanického chodu 3PDT přepínačů.Vnímám ten problém ve dvou rovinách.

První je ta, že wah pedály jsou najednou vyráběny s drobnými rozměrovými odchylkami výšky zdvihu pedálu a koncových dorazů u přepínače. Někde se dá s 3PDT přepínačem nastavit celkem slušný doraz, jinde se musí zkracovat nebo prodlužovat pryžové dorazové špuntíky na horní části pedálu, nebo dokonce vypodkládat změkčovací filcové kolečko, které shora tlačí na přepínač a nestačí ho dotlačit do pozice správného přepnutí i při plně vyšroubeném montážním závitu na přepínači…

Druhá rovina z poloviny souvisí s tou první ale v návaznosti na to, že 3PDT přepínače nemají mžikový převrat z polohy do polohy a může se dokonce stát, že při nesprávných mechanických poměrech ve wah pedálu mají dlouhou a slyšitelnou prodlevu mezi přepnutími nebo dokonce i nepřepnou a zůstanou viset v neurčité „mezipoloze“. Je to tak 50 na 50 typem vnitřního provedení přepínače v závislosti na mnohdy obtížném nastavení různě se v detailech měnících mechanik pedálů, a to často i od jednoho výrobce a dokonce během nějakého časového období leckdy i u stejného modelu kvákadla…

Proto jsem se tak trochu vrátil ke kořenům a nakoupil na sklad přepínače Carling typu 2PDT. Carling se obecně používá u všech Dunlop pedálů, ale jen v mono provedení – typ 1PDT. Pro true bypass je ale zapotřebí Stereo – 2PDT. Tyto jsou použity například ve wah pedálech Fulltone, nebo i v některých nových seriových pedálech, kde je z výroby deklarován true bypass přepínač.

Carling má obecně uvnitř jiný, rychlezvratný mechanický princip provedení a také delší rozsah montážního závitu přepínače. Z toho pak vyplývá lepší montážní flexibilita nastavení a snad i vyšší spolehlivost přepnutí, při ne úplně dobře chodící mechanice pedálu obecně. Přepínače Carling jsem koupil ve dvou provedeních. Jeden typ s velkými pájecími oky po starnách je cca o třetinu dražší než typ s dvěma řadami menších oček zespodu. Oba typy zkusím průběžně používat při modifikacích wah pedálů namíst dosud používaných 3PDT přepínačů a za nějakou dobu vyhodnotím výsledky a případně sjednotím na jeden typ. Jistou nevýhodou je, že tento přepínač už neumožňuje připojit indikační LEDku. Většině muzikantů to nevadí, ale menší část by občas LEDku ocenila. Zvažuji ještě pro tyto případy návrat k systému Millenium Bypass II, který dovoluje pomocí invertoru a impedančního obvodu připojit LEDku i ke speciálně zapojenému 2PDT přepínači, což by platilo i pry tyto Carling 2PDT typy. Jen je na zvážení, že doposud jsem modifikoval wah pedály na True Bypass za 500Kč nebo 600Kč s LEDkou a teď asi budu muset vzhledem k relativně vysoké ceně přepínačů zvednout cenu na 650Kč bez LEDky a pkud někdo bude chtít i LEDku tak cca +150Kč ještě navíc…?

Zde jsou obrázeky modifikovaného starého CryBaby s  novým přepínačem Carling:

DSC_0904 DSC_0900 DSC_0895

Přepínače DPDT výrobce Carling Mexico:

$_57 $T2eC16h,!)YFIbs4eKZ4BSNGrOJfuQ~~60_12

A zde je obrázek s 3PDT true bypass přepínačem, které jsem používal doposud, ale z důvodů výše popsaných problémů jsem od jejich používání při modifikacích wah pedálů na TB upustil:

Bez názvu

 

Napsat komentář

Facebook