3PDT přepínače – mechanická kvalita a vliv na zvuk

Momentálně začínám používat 3PDT přepínače se zlacenými kontakty, a to do všech svých produktů, kde jsou 3PDT zapotřebí. Co mne k tomu vede? Hlavně snaha o co nejprudérnější a bezztrátový přenos signálu v True Bypass režimu. Měl jsem během let možnost srovnávat přepínače od různých dodavatelů. Brával jsem je nejprve od  Banzaieffects, pak z USA od firmy zabývající se speciálními součástkami pro stavitele efektů, poté jistou dobu od Cliff komponenty, poté znovu z USA od předchozího dodavatele a nakonec přímo z Asie, kde se všechny tyto přepínače vyrábí. Ty poslední už jsou se zlacenými kontakty.

Pokud mohu srovnat kvalitu, tak první od Banzaieffects s jejich firemním popisem byly fantastické a přesto, že je mám v pedalboardu už cca 10 let, tak jen jeden jsem musel vyměnit(!).

Později jsem bral od Banzaieffects už 3PDT přepínače bez popisu (neznačkové) a jejich kvalita byla o stupeň menší. Nedávno jsem jen tak ze srandy od Banzai pár kousků znovu přiobjednal (s jinými produkty) a přišly mi se zoxidovanými, těžko pájitelnými kontakty, prostě bída…

Jednu dobu jsem brával 3PDT přepínače od Cliff Components a musím s politováním konstatovat, že jsem jich možná polovinu během následujících let musel povyměňovat a to spoustu z nich ještě v záruční době, což jsem vše dělal na vlastní náklady, protože jsem Cliff už účelově vyměňoval za jiné, dovezené z USA. U Cliff se mi dokonce stalo, že některé nové přepínače už z výroby přišly mechanicky nefunkčí (1-3%).

Přepínače co jsem brával v posledních letech z USA se zdají nakonec velmi spolehlivé a vlatně ani nevnímám, že bych je musel v záruce nějak vyměňovat. Možná opravdu jen jeden z mnoha a mnoha kusů. Tyto 3PDT se hned vizuálně liší od dříve dodávaných tím, že mají „masivní zálivku“ kontaktů, přes celou plošku přepínače.

Ze subjektivních poslechových zkoušek, co se týká bypass režimu, nejhůře vycházel Cliff.

Starší Banzai a USA nákup byly na tom tak zhruba stejně. Přesto je pořád co vylepšovat a před nějakým časem jsem náhodou objevil při hledání jacků s pozlacenými kontakty, že i tyto 3PDT přepínače se začaly nově dělat se zlacenými kontakty! Podle provedení zálivky a tvaru kontaktů i skeletu přepínače soudím, že jde o úplně stejného výrobce jako u 3PDT přepínačů, které jsem bral z USA. Po vypotřebení poslední dodávky původních z USA jsem tedy objednal přímo z Asie zlacené 3PDT. Jsou sice dražší, ale zvukově v subjektivních testech obstály zatím nejlépe. Předpokládám, že mechanicky budou stejně odolné jako ty, co jsem nezlacené z USA používal v posledních letech, právě i z důvodu, že kromě pozlacení se jeví jako naprosto identické – od stejného výrobce.

Zde přikládám několik ilustračních obrázků, posuďte sami:

Zleva Cliff, poté dovážené z USA a vpravo nově používané zlacené z Asie.

Zajímavé je srovnání mechanických tvarů zálivky a kontaktů

Facebook