Multizdroje a jejich možné modifikace

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na jaké efekty jsou koncipovány výstupy 1x10V/400mA a
1x18V/100mA na multiadaptérech, které vyrábíte?
A dále jaká je aktuálně čekací doba na výrobu jednoho z Vašich efektových
multiadaptérů?
Díky

S pozdravem
Petr Dušek

Dobrý den,
výstup DC10V/400mA bývá nejčastěji pro EHX Holy Grail v plechovém provedení
a podobné „digitální žrouty proudu“ :-).
Dále výstupy 200mA a 300mA dělám pro nové Boss Twin pedály. To jsou ty
„dvojšlapky“ jako např. Giga Delay a ty ostatní.

Výstup DC 18V/100mA se používá pro MXR Stereo Chorus. Také pro starší model Danelectro Cool Cat chorus, který má 18V napájení.

Alternativně se používá DC18V pro napájení Fulltone FullDrive, OCD atd., kde Mike Fuller připouští možnost vyzkoušet a případně provozovat tyto drive efekty s 18V napájením. Pro všechny tyto zkreslovače stačí ale jen 50mA, takže je skoro zbytečné je napájet DC18V/100mA, což požaduje ve zdroji 8 sloučit uvnitř dva výstupy 18V/50mA do jednoho 18V/100mA. Tím se zdroj „ochudí“ o jeden standardní výstup.

Snažím se ctít zásadu, že výstup zdroje musí umět minimálně 150% z reálného proudového odběru efektu, aby pracoval v dlouhodobé tepelné pohodě s rezervou. Pokud dává 200% reálného odběru efektu, tak je to ještě lépe, ale není to úplně nezbytně nutné. Je to už spíše „luxusní“ rezerva.
Protože drtivá většina proudových odběrů u klasickýh malých efektů se  pohybuje v řádu jednotek až desítek mA reálného odběru, dělám standrdní zdroj se 100mA výstupy, které klasickým efektům ještě se slušnou rezervou plně dostačují.
Pokud ale nějaký „digitální žrout proudu“ nebo efekt s lampou přesahuje 100mA (většinou se to jednoduše pozná podle toho, že neumí pracovat na klasickou 9V baterii, ale potřebuje tužkové články, monočlánky nebo vyloženě chodí jen na adapter), pak je třeba obezřetně a s přesností určit jeho reálný odběr a „ušít“ pro něj výstup v multizdroji na míru. Je to v praxi tak, že když je zapotřebí třeba jeden výstup DC10V/200mA, pak se uvnitř zdroje musí předem dvě sekce napevno propojit do jedné (nelze dodatečně zvenku!) a zbude šest klasických výstupů DC10V/100mA. Pokud potřebujeme jeden výstup třeba DC10V/400mA, pak je třeba uvnitř ze čtyř sekcí udělat jednu 400mA a ve zdroji 8 pak zbude už jen 4xDC10V/100mA.
Analogicky lze pokračovat v těchto kombinacích různým způsobem dále…

Protože používám uvnitř transformátorky s dvojitým vinutím, pak když by se třeba jeden výstup udělal DC18V/50mA, zbývá druhý výstup tohoto trafečka (jiné než pro DC10V výstupy) také s kapacitou 18V/50mA. Z tohoto druhého výstupu lze ale pomocí 10V stabilizátoru udělat také DC10V výstup. Nelze u něj pak předpokládat plnou proudovou kapacitu 100mA, ale sníženou na řekněme 60-70mA. Ta však, jak jsem již psal, také plně dostačuje k napájení většiny klasických malých efektů. Pouze kdyby měl některý z nich (např. Line6 Echo Park) odběr kolem 60mA, pak bych pro něj tento jeden DC10V/60mA výstup udělaný z dvojitého 18V trafečka nedoporučoval…

Jaroslav Smrčka

Facebook