EHX MEMORY MAN – never ending story…

Stává se, že si občas někdo koupí starý EHX Memory Man DeLuxe a je pak nešťastný, telefonuje mi zda by se s tím dalo něco dělat, protože efekt různě píská při delším delay a zkresluje v celém rozsahu nastavení, chtěl bych pomoci drobným vodítkem, který typ Memory Man(u) koupit a který naopak ne.

Staré „čtyřknoflíkové“ EHX MMD byly osazeny čtyřmi BBD obvody typu SAD1024 (4x 1024 pamětových jednotek). Tyto EHX MMD jsou většinou s modrým label a nemají potenciometr „CHORUS-VIBRATO“. Opravdu nedoporučuji kupovat právě tento starý typ Memory Man DELUXE! Nebo jen v případě důkladného osobního odzkoušení a přesvědčení se o bezchybnosti zvuku. Já tyhle čtyřknoflíkové EHX MMD neopravuji! Viz obrázek:

ehx-memory-man-04.jpg

Nastavování jeho BBD obvodů SAD1024 je pracné a nefektivní. Tato koncepce nebyla šťastná a většinou to také už kvůli zkreslení, pískání apod. zvukově za moc nestojí.

 

Naopak pokud se rozhodnete koupit EHX Memory Man DELUXE s pěti knoflíky, máte šanci (když zrovna nekoupíte vadný kus), že budete mít analogový delay, který předčí svým zvukem většinu konkurenčních efektů typu Analog Delay. Viz obrázky:

ehx-memory-man-02.jpg ehx-memory-man-01.jpg

Dokonce i úprava těchto „pětiknoflíkových“ EHX MMD z amerického na evropské napájení je také bezproblémová a popisuji ji i s obrázky ve svém blogu již dříve v jednom z článečků.

„Pětiknoflíkový“ EHX MMD má několik mutací, jak roky jdou a výroba se zřejmě přesouvá z Taiwanu do Ruska a dnes možná ještě jinam…

Nejlepší (zvukově) je taiwanská verze (nevím, zda se konkrétně tato verze dělala dřív i v USA..?) se dvěma japonskými obvody BBD typu MN3005, (2x 4096 paměťových jednotek). Poznáte ji podle tvaru plošného spoje a jeho grafiky, když odšroubíte spodní krycí plech efektu: Viz  obrázky:

mm-modifikace-usa-ce-web-08.JPG mm-modifikace-usa-ce-web-09.JPG mm-modifikace-usa-ce-web-10.JPG 

Ještě novější pětiknoflíkové typy jsou osazeny čtyřmi obvody MN3007 (4x 1024 paměťových jednotek), nejsou tedy s takovou kapacitou, jako model se dvěma MN3005, ale přesto jde stále o slušný analog delay. Jejich plošný spoj je menší, oboustranný, s na pohled jinou grafikou. Má mezi součástkami připájeno i relé, které přepíná effect-bypass.

Dokonce prý už se objevují i osazení čtyřmi kusy MN3008 nebo MN3208  (4x 2048 paměťových jednotek).

Obecně všechny BBD obvody (Analogové posuvné registry) byly využívány v sedmdesátých a osmdesátých letech. Dnes se již nevyrábějí, ale zásoby některých typů ve skladech po světě stále jsou. Proto je třeba i Boss využívá ve svých chorusech, ale také spousta jiných velkých i drobných výrobců při výrobě všech možných modulačních a delay efektů…

 

 

 

Facebook