Sound Refinerer

Modifikovaný Dudkův Sound Refinerer II. mám v pedálboardu už 5 let, prošel všemi testy a je to něco perfektního. Pokud je něco dobrého pro zvukový HiEnd, tak to musí obstát i u kytary. Pokud neobstojí, tak to tak kvalitní není. Nebo kytarista upřednostňuje nějaké mršení zvuku a chce “čistější než čistý”.
FH on Bře 23, 2008

Dobrý den,
neznám toto zařízení, takže se nedokážu objektivně vyjádřit. Mám jen zkušenosti např. se speciálními HiEnd audio kondenzátory s polypropylenovým dielektrikem, 99% CU nebo stříbrnými foliemi a pod., které jsou “absolutně čisté” a zvukově maximálně “neutrální” a pro kytarové obvody, včetně lampových jsou totálně nevhodné, pro svoji sterilitu. Jsou výborné do HiFi zesilovačů, HiEnd poslechových reproboxů, ale nikdy nebyly a nebudou do kytarových zařízení. A vím o čem mluvím, protože ve vzorcích všech možných typů drahých, spec. kvalitních kondenzátorů mám utopeny tisíce a v jejich poslechových testech desítky, možná až stovky hodin.

Jde zřejmě o to, že při přenosu zvuku kytary nikdy (alespoň co si ze své skoro třicetileté praxe pamatuji) nejde o to aby měl zvuk zkreslení 0,005% apod. Věci o které jde primárně v audiotechnice zde neplatí. Mnohokrát jsem se přesvědčil, že nejkvalitnější OP zesilovače typu Burr Brown, OPA, AD apod. jsou do kytarových obvodů k ničemu, právě pro svou “dokonalost přenosu” a matematickou přesnost. Totéž platí pro Hi-End kabely.

Kondenzátory jsou pro kytaru např. nejlepší film+folie s polyesterovým-starým!!! (ne polypropylenovým-novým apod.) dielektrikem.
Tedy když to shrnu jde při tvorbě kytarového zvuku opravdu spíše o “mršení”, ale v dobrém slova smyslu a v podstatě je těžko exaktně soudit, která část řetězce by měla být ta, co “mrší” a kde začíná ta část, která “zcela neutrálně” zvuk už jen přenáší a zpracovává.

Obávám se, že počínaje kytarou, přes lampový zesilovač až k reproduktoru tomu tak nikde není. Je tedy o teoretickou otázkou, zda existuje místo v řetězci, kde se dá nějakým HiFi zařízením něco samospasitelně řešit.
I když hraji na kytaru “čistým zvukem” např. přes compressor+chorus+delay, jde to do lampáče, který má z “hifistického pohledu” zcela nepřijatelné zkreslení a kmitočtovou charakteristiku. Totéž platí pro středový reproduktor v boxu, např. Celestion. Jestliže začnu z druhé strany kytarovým snímačem a dál, platí tam, srovnatelně pojato, totéž. Pak tedy těžko soudit, jestli ty věci mezi tím by měly být neutrální a dokonalé. Domnívám se, že asi také zcela ne, protože všechny tvoří organickou část tvorby zvuku kytary, na kterém se podílí celý řetězec.

Vším tím, co jsem teď napsal nechci vyvracet tvrzení že Sound Refiner je dobrý. On se také může svým dobrým způsobem podílet na celkovém zvuku. Chci jen oponovat tvrzení, že věci pro špičkové HiFi a HiEnd audio jsou dobré pro kytaru obecně. To teda fakt nejsou!!!

Proč nehrál např Jimi Hendrix na “silný, čistý, trojpásmový PA Box” se špičkovým (na tehdejší dobu) , polovodičemi osazeným, nízkozkreslujícím HiFi zesilovačem?
Bylo by to pro jeho expresivní hru lepší než nedokonalý, přebuzený Marshall se zkreslujícími a frekvenčně silně omezenými středovými reproduktory Celestion?

Je třeba vždy selským rozumem analyzovat co, čemu slouží a podle mne neexistují univerzálně dokonalé věci v žádném z oborů, kterými se člověk zabývá. Alespoň já si něco takového netroufám tvrdit. Vždy se jen snažíme pracně přiblížit, k něčemu, co se nám zdá subjektivně dokonalé. Ale na druhé straně sto lidí, sto názorů. A tu už se dostáváme přes relativitu k filozofii. A o tom možná celé naše pachtění ve finále je…:-)

Facebook