Napájení George Dennis, chipy JRC 4558

 Chtěl sem Vás porosit o Váš názor, protože není k mání moc lidí s obdobnými zkušenostmi s kyt. efekty. Mimo jiné, mám dva pedály (volume a wah GD-2) od George Dennis. Polarita napájení je opačná od většiny krabiček např. Boss apod. Pokud bych osadil šlapky izolovanými zdířkami pro napájení a otočil polaritu, což by samozřejmě šlo, nehrozí, že bych si způsobil nějaké brumy?
Nevíte, jestli je ta polarita otočená pouze, aby se nemuselo používat izolovaných zdířek, nebo to má i jiný účel?

Druhý dotaz se týká čipu JRC 4558. Vy osazujete JRC 4558 D. Já mám v Japonské BOSS SD-1 čip JRC4558DD , čtyřmístný kód. Ty samé čipy mám i ve starším Jap. crossoveru (cca 6 ks jestli se nemýlim). Je v těch čipech nějaký rozdíl?

Zdenál

Dobrý den.
Jasně, ty izolované napájecí zdířky jsou fajn. Taky takové používám. V GD efektech to po elektrické stránce není problém, ale mechanicky je to opruz, vrtat tam tak velké díry.

Pokud jde o ty pedály, které mají kovovou jack zdířku 3,5mm, tak jde jen o to, že je přišroubovaná na kostru (plech), proto musí mít na plášti mínus, aby to takhle mohlo být přišroubováno. U krabiček Boss/Ibanez apod. je to děláno tak, že mínus je uprostřed a okolo je plus které se zastrčením napájecího konektoru přepíná mezi vnitřní baterií a vnějším adapterem tak, aby adapter “netloukl” při zastrčení konektoru svůj proud do baterie, čímž by ji ničil…

Čili polarita je opravdu ve většině těchto případů (GD, ProCo, některé DOD apod.) otočena, aby se nemusely jack zdířky izolovat od krabičky efektu, kde je mínus pól zdroje.

Chip JRC4558DD je nízkošumovou verzí chipu JRC4558D. “DD” zní poněkud jemněji, uhlazeněji – má méně agresivních alikvotů než ten s jedním D. Boss to ve svých efektech “dorovnával a dorovnává” tím, že nepoužívá přes limitační diody zpětnovazební kondík 51pF, který tam naopak dává Ibanez.
Bez toho kondíku je zkreslení chlupatější, více výškové, což je zase “hlazeno” spoluprací s chipem JRC4558DD.

Ibanez, který naopak dává JRC4558D pak zase kompenzuje tuto nadbytečnou “agresivitu výšek” kondenzátorem 51pF.
Osobně mám raději chip JRC4558D, příjde mi naturálnější. Ale ve starých Bosskách se mi JRC4558DD taky líbí a osciloval jsem mnohdy mezi tím jestli tam nechat dvě D nebo jedno. Některé edice OD-1 byly i s jedním D a hrály trochu agresivněji, ty se dvěma DD měly zase pěknou krémovou barvu tónu…

Facebook