Line6 Variax, napájení

Mám takový dotázek. Mám Variaxe basu 700 a je k ní DI box kvůli napájení kytary. No je k tomu DI boxu taky samo napáječ(Line 6 PX-2 Power Supply) 9V/2000mA, bohužel polarita tam uvedená není. Kdyby však byla stejná jako na vašem 4X10V/100mA, šla by přes něj basa napájet? (další tři by byly použity na standart efekty).
Petr 
 
Dobrý den,
napáječem DC 4×10V/100mA by Variax napájet nešel!
Tento nástroj stejně jako ostatní Line6 modelery je napájen STŘÍDAVÝM napětím 9V AC, ze kterého je pak usměrněno a stabilizováno 5V DC STEJNOSMĚRNÝCH až uvnitř ve vlastním přístroji pro napájení jeho digitálních obvodů.

Jako napáječ byste musel opravdu použít střídavý 9V AC / 1000-1500mA napáječ, který lze samozřejmě i “zakázkově” vyrobit do jedné větší krabičky (typ UK21) se dvěma sekcemi DC 10V/100mA.
Střídavý napáječ žádnou polaritu nemá. Jeho výstup střídá polaritu ve frekvenci 50Hz, nemá tedy ani plus ani mínus…

Pozor na situaci, kdy byste omylem napáječ z Line6 zasunul do některého z klasických efektů s napájením typu Boss. Mohlo by dojít ke zničení mylně napájeného efektu. V jednodušším případě by to udržela nebo “odskákala” ochranná dioda v napájecí větvi, v horším případě při delším připojení, by mohlo dojít až ke zničení vlastního obvodu daného efektu…
Je tedy třeba vždy dobře rozlišovat mezi STEJNOSMĚRNÝM (značeno DC) a STŘÍDAVÝM (značeno AC) výstupem napáječe!!!

Pozor na matoucí vyjímku: pokud bude v angličtině označen celý adapter jako “AC adapter”, může to jen znamenat, že je na střídavý SÍŤOVÝ rozvod. Podstatné pak je to, jaký je jeho výstup na straně napájení efektu. Tento výstup by měl být označen jako DC 9V pro klasické efekty, popřípadě AC 9V pro nestandardní efekty jako je Variax apod.

Facebook