True Bypass a jeho "vypiplávání – zdokonalování"…

Letos na jaře mne kontaktoval kytarista Standa Jelínek se zájmem vyzkoušet a popřípadě si pořídit některé z mých efektů. Po několika telefonických debatách na téma True Bypass, kytarové kabely a „bezztrátovost“ řetězce, jsem pochopil, že mluvím s člověkem, který je svým způsobem stejný perfekcionista a „hledač nezměřitelného a neuchopitelného avšak slyšitelného“!, jako jsem já sám…

Technokraté, by nás možná poslali do blázince, nicméně jsme začali řešit takové věci, jako je útlum nového „true bypass“ VOX kvákadla, které přesto, že je skutečně true bypass, poněkud přeci jen tlumí ve vypnutém stavu procházející signál.

Zprvu jsem to přičítal „nepájeným – lisovaným“ spojům mezi kabeláží a konektorem plošného spoje a ostatními komponenty kvákadla. Standa Jelínek mi pak poslal dvě jackové, natvrdo spájené samice, které si dal mezi dva Monster Rock kabely namísto Vox Wahu a tvrdil, že to hraje mnohem lépe, než přes wah (true bypass) ve vypnutém stavu. Zprvu jsem byl k tomuto jeho tvrzení poněkud skeptický ve smyslu, že možná jen „slyší růst i trávu“..

Posléze, když jsem sám podstoupil tentýž subjektivní test s jeho wah pedálem versus jacková paralelní dvojzdířka, pochopil jsem ihned o čem mluví. Rozdíl tam fakt byl. Nechal jsem na tři dlouhé dny veškeré rutinní práce a jal se testovat různé typy jacků, propojovacích vodičů, true bypass přepínačů subjektivními porovnávacími testy.

Zjistil jsem, že je „všechno jinak“, než jak by podle cenových kategorií a „zvučných značek“ jednotlivých komponentů vždy mělo být. Nechci to rozebírat jmenovitě, abych někoho zbytečně nepoškodil, nicméně nejpodstatnější závěr z tohoto bádání je, že signálové cesty je nejlépe propojovat pevnými vodiči, tzn. ne lanky, ale tuhými dráty. Teto „upgrade“ jsem provedl ve jmenovaném Wah pedálu (následovala také výměna konektorů) a došlo k citelnému „oživení“ průchozího signálu.

Pevné vodiče zní dynamičtěji, zejména od nižších frekvencí, zvuk je čitelnější, konkrétnější, plnospektrální…

Vždycky mi přišlo docela „hnusné“, jak jsou prodrátovány staré EHX efekty, staré Wah pedály apod., neforemnými „zvonkovými“ dráty oproti „modrenějším“ japonským efektům s elegantními, mnohabarevnými lanky. Taky jsem donedávna efekty propojoval výhradně barevnými lanky. Ono to má totiž zase dobrý vliv na mechanickou odolnost, životnost a spolehlivost. Nicméně teď dávám přednost zvukové kvalitě, před vnitřní elegancí a používám solid core (pevné, tuhé) vodiče pro signálové cesty. Jsem opravdu přesvědčen, že to má vliv na menší útlum a lepší dynamiku procházejícího signálu…

Konzultoval jsem tyto věci i se svým kamarádem Dušanem Zemanem, který se zabývá výrobou různých typů kytarových lampových zesilovačů. Můj dotaz na něj zněl, zdali má konkrétní zkušenosti s různými typy propojovacích vodičů a popřípadě i typů plošných spojů, či základních desek pro hard wired – point to point.

Dostal jsem odpověď, která potvrdila mé poznatky a to takovou: Údajně zvukově vůbec nejlépe hrál zesilovač, který kompletně „prodrátoval“ tuhými „solid core“ vodiči, systémem point-to point zapojil na nýtované desce z tvrzeného, impregnovaného papíru. (Na rozdíl od ostatních, prodrátovaných lanky na sklotextilových či pertinaxových deskách).

Nechci teď působit jako „efektový Däniken“, ale sám jsem se již několikrát přesvědčil, že stejný typ efektu na různě navržených deskách plošných spojů také může hrát poněkud rozdílně. Od té doby se snažím volit silné spoje se solidní roztečí (vzdáleností mezi jednotlivými cestami). Vyhýbám se oboustranným spojům, které tvoří mnohdy nechtěné kapacity mezi horní a spodní vrstvou apod…

Závěr, který jsem z toho přenesl do praktické výroby mých efektů, true bypass lišt a boxů je propojiování všech signálových cest SOLID CORE – tuhým vodičem. Lanka nechávám jen na pomocné funkce, jako je napájení a přepínání různých přídavných funkcí efektů. Viz ilustrační obrázek – „novým“ způsobem prodrátovaný ODTB 808+ zde:

p1280815-for-web.JPG

SOLID CORE WIRED TRUE BYPASS LIŠTA detail zevnitř zde:

tb-lista-hardwired-inside-01.JPG

V návaznosti na výše uvedené jsem testoval i různé kytarové kabely a došel rovněž k neméně překvapivým výsledkům. Chystám v rámci těchto svých osobních testů také jejich zveřejnění v brzké době. Jde o srovnání kytarových kabelů značek Planet Wawes, Monster Rock a Mogami, ale to zase příště…

Facebook