Dotaz z e-mail pošty – MODIFIKACE IBANEZ TS9

Koukal jsem, že děláte úpravu TS 9. True Bypass Box jsem chtěl stejně koupit kvůli čistému průchodu u TS 9. Mám novou reedici TS 9 s chipem JRC4558, ale asi s těmi pozdějšími chipy. Můžete mi poslat bližší specifikaci úpravy té TS 9?”

Pro úpravy reissue TS9 mám k dispozici dva různé typy nových JRC4558D a jeden typ TI RC4558P.

Jeden typ JRC4558D je ta klasika, co se dává do všech reissue TS808/9/5/7 apod. Ten jsem si nechal posílat již dříve od německého prodejce speciálních komponentů, ale nelíbí se mi tolik, jako druhý typ JRC4558D, který se v poslední době objevil u jediného dodavatele z USA a dnes už používám téměř výhradně tento typ. Zdá se mi zvukově otevřenější a lépe znějící ve vyšších frekvencích. Má podle mne trochu blíže k původním typům Japan z osmdesátých let. I vizuálně má lesklé boky a trochu jiné celkové provedení než Taiwan reissue z devadesátých let. Také má společnou další věc s original Japan starými chipy – když ho omylem obrátíte naopak v patici ihned se zničí, tak jako staré původní originály. Nové Taiwan z devadesátých let jsou “omyluvzdorné” a vydrží i obrácenou pozici v patici (tedy krátkodobě v rozsahu cca desítky vteřin až minuta – déle jsem to nezkoušel…)

Ve svých efektech ODTB DOUBLE a OD STATION III TB pak používám v pozicích vstupních, korekčních a výstupních obvodů špičkové speciální, mnohonásobně dražší operační zesilovače. Jen v “srdci” samotného overdrive obvodu, kde se vytváří to vlastní zkreslení, používám tyhle JRC4558D, dovezené z USA, protože mi příjde, že speciální nové obvody (jiných typů než JRC4558D), byť jsou sebedražší a sebekvalitnější a mají i více “lampový” zvuk, nedovedou vytvořit samy o sobě tak dobře znějící zkreslení, jako JRC4558D…

Standardně se úpravami TS9 ani tak intenzivně nezabývám, protože to stejně v dané mechanice nejde udělat tak, jak bych si to “správně” představoval. “Ideální” představy realizuji ve svém produktu ODTB 808+. Viz.:http://www.smrckaeffects.com/kytarove-efekty/overdrive-true-bypass-808/

Pokud se týče úprav TS9 – reissue, které mohu udělat, tak je to především výměna chipu za onen z USA (nevím ani v které zemi přesně se tento druh JRC4558D vyrábí nebo vyráběl, ale prodává se v USA – jinde jsem ho nenašel). Dávám ho samozřejmě do precizní patice, takže se dá bez pájení kdykoliv později vyjmout a dá se tam odzkoušet třeba i ten původní – vypájený nebo jakýkoliv jiný. Je třeba jen dodržet správnou orientaci chipu jeho klíčem tak, jak má být, protože některé OP amps, jak jsem již zmínil, nejsou odolné proti opačnému zasazení do patice. Další, skoro ještě důležitější změnou, je výměna většiny kondenzátorů za Panasonic Low Voltage a WIMA MKS4. Dále také mohu vyměnit zkreslovací diody za tři různé typy. Buďto původní Toshiba 1s1588 s modrým proužkem, nebo NOS Toshiba 1s1588 s černým proužkum nebo Fairchild 1s1588 s oranžovým proužkem. Každý typ diod vytváří frekvenčně trchu jiné spektrum zkreslení. „Modré“ Toshiba 1s1588 dávají tlustší vyrovnaný zvuk a méně vyšších harmonických. „Černé“ Toshiba 1s1588 dávají více vyšších harmonických, ale zvuk je méně tlustý. Fairchild 1s1588 nejvíce „koušou“ ve středech a dávají TS 9 rockovější nádech. Tyto používám i ve svých modelech ODTB808+, ODTB DOUBLE a OD STATION III. Výstupní buffer Tube Screameru se dá zapojit dvojím způsobem. Buď ho ponechet tak, jako je u TS9/10/5/7 nebo zapojit jako u TS808, což je z trochu jiných hodnot odporového děliče.

True bypass uvnitř efektu TS9/10/5/7 nedělám, protože dostupné komponenty, které by se pro tuto úpravu daly použít, aniž by to vyžadovalo invazivní zásahy do vnějšího vzhledu efektu, nepovažuji za dlouhodobě spolehlivé.

Raději doporučuji zapojit efekt přes TB Box nebo TB lištu. Viz.: http://www.smrckaeffects.com/true-bypass-listy-boxy/true-bypass-box/

Bohužel se do těchto továrních krabiček a jejich plošných spojů ani nevejdou úplně všechny kondenzátory foliového typu, které používám ve svém ODTB808+.

Sada součástek, které je možno použít k modifikaci TS9 (diody pouze 2ks od jednoho nebo druhého typu, popř. ještě i s modrým proužkem, které zde nejsou zobrazeny)

jrc-4558d-for-web-03.JPG

JRC4558D – vlevo z USA (podle mne zvukově lepší), vpravo z Německa

jrc-4558d-for-web-02.JPG jrc-4558d-for-web-01.JPG

Facebook